You are currently viewing Jak zadbać o mikrobiom jelitowy?

Jak zadbać o mikrobiom jelitowy?

Zaburzenie mikrobiomu jelitowego (ogół bakterii bytujących w ludzkim jelicie) to problem, który dotyka wielu z nas.

W czasach złego odżywiania oraz nadużywania terapii antybiotykowych spora część kłopotów zdrowotnych wynika z dysbiozy jelit oraz jej następstw np: 

• nawracające stany zapalne błony śluzowej jelit

• złe trawienie mięsa oraz tłuszczy

• wzdęcia po spożyciu roślin strączkowych. 

Podstawową cechą zdrowego mikrobiomu jest równowaga i różnorodność.

Mówiąc prościej – im bardziej zróżnicowana mikroflora, tym człowiek jest zdrowszy.

Należy także mieć na uwadze, że stosowanie probiotyków po antybiotykoterapii tylko łagodzi problem niszczenia ekosystemu i nie zastąpi różnorodności gatunków a pełna odbudowa mikroflory trwa nawet kilka lat !

Zrównoważona mikroflora wykonuje wiele ważnych czynności :

 – korzyść metaboliczna czyli wspomaganie trawienia oraz produkcja korzystnych dla organizmu substancji

 – wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego a także mózgu

Dlatego o środowisko jelitowe należy nieustannie dbać:

     

    • przede wszystkim należy wykluczyć z diety produkty problematyczne w przypadku alergii czy nietolerancji pokarmowych

    • konieczne jest dostarczanie organizmowi probiotyków – to żywe kultury bakterii, które wpływają na prawidłową pracę jelit poprzez kolonizację przewodu pokarmowego – np. pałeczek kwasu mlekowego z produktów naturalnie fermentowanych. Znajdziemy je w różnego rodzaju kiszonkach, w sfermentowanych produktach mlecznych i żywych jogurtach dla tych, którzy tolerują produkty mleczne lub w sfermentowanym mleku kozim lub owczym dla osób z nietolerancją

     

    • bardzo ważny jest także dostęp prebiotyków, będących pożywką dla korzystnych bakterii bytujących w jelitach, stymulują one ich wzrost i rozwój.

Naturalnie prebiotyki występują w wielu owocach (np. banan, jabłko, gruszka, brzoskwinia), warzywach (np. ziemniaki, karczoch, czosnek, cebula, cykoria) a także w produktach pełnoziarnistych


 

  •  
  • pomocna jest również regularna detoksykacja organizmu, która wspomaga regenerację błony śluzowej jelit oraz metabolizm pokarmów problematycznych.

Miejmy na uwadze fakt, że jelita pracują 24 godziny na dobę przez całe nasze życie a w dzisiejszych czasach mają dość dużo powodów, żeby nie funkcjonować prawidłowo. 

Dlatego tak ważne jest abyśmy codziennie wspomagali ich pracę a to z pewnością przełoży się na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz